Naši vývojáři na soutěži EBEC 2015

15. 4. 2015

Soutěž EBEC dává příležitost studentům VUT v Brně vyzkoušet si svoje technické znalosti na řešení reálných problémů z praxe průmyslových společností. V letošním roce jsme se stali zadavateli kategorie Team Design ve fakultním kole, které proběhlo 9. 3. 2015 na FEKTu.
Studenti v Team Designu konstruovali systém naklápění osvětlení. Paprsek na zdi sledoval předem připravené obrazce, o pohyb čoček se starala merkurová konstrukce a krokové motory řízené platformou Arduino. Zadání bylo přímo z dílny našich šikovných vývojářů, kteří se podíleli na testování a poskytli veškerý potřebný materiál.

Úkolem soutěžících v kategorii Team Design bylo složit a rozpohybovat jednoduchý LED modul. Zadání se skládalo ze dvou částí, a to mechanické a elektronické. V první části museli účastníci vymyslet mechanický koncept uchycení LED desky s čočkou a to tak, aby tato sestava byla pohyblivá v horizontální i vertikální ose. K tomu sloužily dva krokové motory, které bylo třeba vhodně umístit. Druhou částí úkolu bylo tento model rozpohybovat pomocí mikrokontroléru Arduino, který si museli soutěžící naprogramovat. Sestava pohybů byla zadána geometrickými tvary (obdélník, lichoběžník a kružnice), které musel světelný bod okopírovat. Při vyhodnocení se hodnotila funkčnost, pevnost zařízení, ostrost světelného bodu, přesnost a rychlost pohybu.

Soutěžící se úkolu zhostili dobře i přesto, že z počátku převládal zmatek. Nakonec však vyhrál tým, který ostatním ukázal, že lze obkreslit i kružnici, kterou ostatní týmy při řešení rovnou zavrhli. Atmosféra celé soutěže byla úžasná a věříme, že i poražení si odnesli skvělé zážitky a zkušenosti.