Zdravotní kampaň - Chraňte své ledviny

15. 7. 2015

Přelom června a července byl ve znamení prevence. Ve spolupráci s Nemocnicí Třebíč byly domluveny tři termíny, ve kterých měli naši zaměstnanci možnost absolvovat jednoduché screeningové vyšetření, které může upozornit na případné onemocnění ledvin. Chronická onemocnění tohoto životně důležitého orgánu postihují až 10 % populace a stále častější je onemocnění i u velmi mladých lidí.

Podle slov MUDr. Hany Chmelíčkové, lékařky dialýzy a nefrologické ambulance z nemocnice Třebíč je onemocnění ledvin zrádné v tom, že nemusí pacienta bolet a často je diagnostikováno až v pokročilém stavu. Proto je vhodné nepodceňovat prevenci. Vyšetření by měli absolvovat především ti, kteří mají vysoký tlak, cukrovku, kouří a v jejichž rodině se už dříve nemoci ledvin vyskytly. U těchto skupin je výskyt jednoznačně častější.

Každé vyšetření netrvalo déle než 10 minut. Ti, co se zúčastnili měli příležitost se dozvědět, zda jim pracují ledviny tak, jak mají, jestli nemají v těle nedostatečné či nadměrné množství bílkovin, glukózy, ketonu, hemoglobinu či erytrocytů. Velice nás těší, že naši zaměstnanci berou prevenci vážně a využili všechny nabízené termíny. Vyšetření absolvovalo více než 150 lidí.